عفونت لثه چیست؟ راه‌های درمان خانگی التهاب لثه

عفونت لثه چیست؟ راه‌های درمان خانگی التهاب لثه

عفونت لثه چیست؟ راه‌های درمان خانگی التهاب لثه

عفونت لثه یک بیماری باکتریایی است. در این بیماری لثه‌ها درگیر می‌شوند و در حفره دهانی بیمار چرک‌ جمع می‌شود. این بیماری یکی از هزاران بیماری‌های دهان و دندان است که بسیار آزار دهنده نیز است.  این مشکل معمولا با علائمی مانند بوی بد دهان همراه است. اگر این بیماری را مثل بیماری‌های دیگر کنترل نکنیم تشدید می‌شود و باعث بروز مشکلات بیشتری در فرد می‌گردد. اگر این مشکل را سریعا کنترل نکنید عفونت موجب بروز عوارضی مثل آبسه، پوسیدگی و عفونت دندان، کیست دندان و در نهایت لقی دندان می‌شود.

منظور از عفونت لثه چیست؟

التهاب لثه به معنای وجود چرک و التهاب در بافت لثه است. زمانی که لثه شما درد یا تورم داشته باشد می‌توانید این احتمال را دهید که دچار این مشکل شده‌اید. این بیماری به علت فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان و پاسخ آن به عوامل التهابی و عفونی مختلف ایجاد شده است. در نهایت باعث متورم شدن لثه و پر از خون کردن آن و بروز ناراحتی و علائم اولیه بیماری در کسانی که مبتلا هستند می‎‌شود.

این نوع عفونت یکی از شایع‌ترین عفونت‌ها و مشکلات دهان و دندان محسوب می‌شود و می‌توان چنین عنوان نمود که از ۱۰ نفر ۱ نفر دچار این مشکل ‌می‌شوند. این بیماری نیز مانند سایر بیماری‌ها با توجه به سیستم ایمنی بدن هر فردی و نحوه مقابله با آن، علائم متفاوتی را نشان می‌دهد. کنترل این نوع عفونت از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در صورت ادامه پیدا کرد این مشکل و عدم کنترل آن توسط شخص موجب از بین رفتن استحکام و یکپارچگی بافت لثه خواهد شد و در نهایت ممکن است باعث پوسیدگی و خرابی دندان‌ها شود.

علائم مهم عفونت و التهاب شدید لثه

علائم التهاب لثه براساس شدت و عامل ایجاد کننده این بیماری می‌توانند متفاوت باشند. از اصلی‌ترین دلایل عفونت لثه می‌توان به برخی از مواردی که در ادامه عنوان خواهیم کرد اشاره نمود.

 • متورم شدن غدد لنفاوی ناحیه گردن
 • ایجاد شدن درد در محل التهاب و یا حفره دهانی
 • حساس شدن زیاد دندان‌ها به گرمی و سردی
 • بوی بد دهان

با زیاد شدن عفونت بیمار علائم این بیماری به صورت اتوماتیک ظاهر می‌شود. در مواردی که این عفونت خیلی شدید باشد مشاهده شده است که باعث بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین تب روماتیسمی نیز شده است.

چه عواملی باعث ایجاد التهاب و عفونت لثه می‌گردد؟

هر بیماری به علت یک سری عوامل ایجاد می‌گردد و تشدید می‌شود. برای درمان عفونت در خانه حتما بایستی در رابطه با عوامل ایجاد کننده این مشکل مطلع شد.

 1. عفونت‌های باکتریایی مختلف

عفونت‌های باکتریایی یکی از شایع‌ترین دلایل اینجاد انواع عفونت از جمله عفونت لثه است. معمولا التهابی که به دلیل پاتوژن باکتری‌های دهانی ایجاد می‌شود از شدت بیشتری برخوردار هستند. عوامل باکتریایی هستند که با نفوذ به بافت لثه باعث فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی می‌شوند و زمینه را برای بروز تورم در بافت لثه فراهم می‌کنند. فعالیت سیستم ایمنی در برابر عفونت با علائم مختلفی مثل: درد، تورم بافت لثه، تغییر رنگ لثه‌ها و حساس شدن دندان‌ها به انواع میوه‌ها و گرمی و سردی‌ها همراه است و ادامه یافتن این علائم می‌تواند برای بسیاری از افراد آزار دهنده باشد.

استفاده نادرست از نخ دندان

استفاده از نخ دندان همواره توصیه می‌شود. این روش بهترین راه برای جلوگیری از عفونت است. انجام دادن مداوم و همه روزه استفاده از نخ دندان باعث حفظ سلامت لثه و دندان شما می‌شود. درست است که استفاده از نخ دندان موجب محافظت و بهبود عملکرد بافت لثه می‌شود؛ اما اگر از همین وسیله به صورت نامناسب استفاده شود موجب تخریب بافت لثه خواهد شد. به همین خاطر بهتر است پیش از استفاده از نخ دندان نخوه استفاده و کارکرد درست آن را مطالعه نمایید. بعضی از اشخاص نخ دندان را با شدت و فشار میان دندان‌های خود می‌کشند این امر باعث آسیب دیدن بافت لثه می‌شود.

عفونت لثه چیست؟ راه‌های درمان خانگی التهاب لثه

همچنین زمینه را برای عفونت لثه فراهم می‌کند. غشای مخاطی که در حفره‌ی دهانی وجود دارد تحت عنوان اولین سد دفاعی بدن برای جلوگیری از بروز التهاب لثه به خود اختصاص داده است. اگر بر این بافت فشاری وارد شود اولین سد دفاعی آسیب می‌بیند و زمینه را برای تهاجم باکتری‌ها به بافت لثه فراهم می‌کند.

مصرف دختانیات

مصرف دخانیات همواره برای تمام سیستم‌های بدن مضر است. یکی از بافت‌ها و سیستم‌هایی که پس از استفاده از دخانیات دچار عفونت و آسیب می‌شود بافت لثه است. دخانیات علاوه بر بروز التهاب لثه باعث ایجاد مشکلاتی نیز در دندان‌ها می‌شود. آن دسته از افراد که سیگاری هستن در طول روز و زمان مصرف دهان و دندان خود را با هزاران ماده شیمیایی رو به رو می‌کنند. به طور کلی عفونت‌های ایجاد شده در لثه افراد سیگاری ارتباط مستقیمی با سیگار کشیدن دارند. پس از ترک کردن دخانیات عفونت‌هایی که برای افراد سیگاری پیش آمده است بدون انجام درمان‌های دارویی یا گیاهی بهبود پیدا خواهد کرد.

دیگر عوامل مهم در ایجاد عفونت لثه

هر عاملی که موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و بافت لثه شود می‌تواند زمینه را برای بروز التهاب لثه فراهم نماید. عفونت لثه دلایل دیگری از جمله تغذیه نامناسب، استفاده از دندان مصنوعی، مصرف برخی از داروها و … را نیز شامل می‌شود. التهاب لثه ارتباط مستقیمی با بهداشت دهان و دندان دارند. بنابراین بهتر است در راستای پیشگیری از به وجود آمدن این مشکل همواره به حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان خود توجه نمایید.

درمان عفونت لثه

در گام اول یعنی پس از مشاهده اولین علائم عوفت یا التهاب لثه لازم است به یک دندان‌ پزشک و متخصص دهان مراجعه نمایید. خوشبختانه امروزه علم دندان پزشکی نیز مانند دیگر علوم پیشرفت چشمگیری داشته است و می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف این مشکل را حل نمود. از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین اقدامات پس از ابتلا به عفونت استفاده از درمان‌های آنتی بوتیک، استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان، استفاده از محلول‌های دهانشویه مخصوص عفونت‌ لثه و … است.

روش‌های درمان خانگی عفونت دندان

می‌توان مشکلاتی مانند عفونت دندان را با درمان‌های خانگی حل نمود. درمان عفونت با روش‌های ساده اما کارآمد خانگی می‌تواند اقدام مفیدی در زمینه مقابله با این مسئله باشد.

 • آبکشی با آب نمک

بهتر است در طول روز سه باز محلول آب و نمک را به مدت دو تا سه دقیقه درون دهان خود نگه‌دارید و در آن را غرغره کنید. انجام دادن شستشوی دهان با استفاده از آب نمک گزینه‌ای ساده و مقرون به‌صرفه برای تسکین و کاهش موقتی درد دندان و لثه است.

 • سیر

سیر یکی از تسکین دهنده‌های درد در خانه همچنین قاتل باکتری‌ها است. یک حبه سیر را به صورت خمیری در بیاورید و در قسمت عفونت کرده قرار دهید.

 • روغن غرغره کنید

از گذشته که راه‌های درمان قطعی مشکلات دهان و دندان و دندان پزشکی وجود نداشت افراد با استفاده از غرغره کردن برخی از روغن‌ها سعی بر حل مشکل خود داشتند. براساس تحقیقات انجام شده غرغره کردن روغن می‌تواند راه درمان موقت التهاب لثه، خونریزی از بین رفتن بوی بد دهان و کاهش باکتری در دهان باشد.

 • پراکسید هیدروژن

با کمک پراکسید هیدروژن محلولی درست کنید و آن را سه بار در روز غرغره نمایید. توجه داشته باشید که نباید هیچ مقدار از این محلول را ببلعید. استفاده از پراکسید هیدروژن یکی از راه‌های ساده و کارآمد درمان عفونت لثه است.

 • اسانس آویشن

روغن آویشن از دیگر اسانس‌های قدرتمند است که می‌تواند انگل‌ها را ازبین ببرد، با باکتری‌ها مبارزه کند و ورم را کاهش دهد. قبل استفاده از این اسانس حتما آن را با روغن پایه رقیق نمایید.

 • اسانس میخک

سال‌ها پیش وقتی هیچ درمانی برای خونریزی و التهاب دهان و دندان وجود نداشت افراد از اسانس میخک استفاده می‌کردند. این روغن دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است که در اکثر عطاری‌های می‌توان آن را یافت.

 • چای شنبلیله

شنبلیله دارای خواص ضد باکتریایی است و سابقه‌ای طولانی دارویی خانگی دارد همچنین برای بهبود زخم و کاهش التهاب نیز موثر است.

 • کمپرس سرد

همواره کمپرس آب سرد موجب تسکین درد در هر ناحیه‌ای می‌گردد. استفاده از این راه برای کاهش درد در قسمت دهان و دندان نیز موثر است.

 • اسانس اورگانو

روغن اورگانو یک نوع اسانس است که می‌توان آن را در فروشگاه‌های مواد غذایی و یا داروخانه‌ها یافت. این روغن یک ضد باکتری و آنتی اکسیدان است. این روغن می‌تواند به کاهش درد و ورم آبسه کمک کند.

 • جوش شیرین

جوش شیرین نیز یکی از گزینه‌های درمانی برای عفونت لثه در خانه است. جوش شیرین برای ازبین بردن پلاک در دندان عالی عمل می‌کند. کافی است یک قاشق جوش شیرین را با مقدار آب و نمک مخلوط نمایید، این مخلوط را ۵ دقیقه در دهان خود نگهدارید و در نهایت بیرون بریزید. این کار را برای کاهش التهاب لثه ۳ بار در روز انجام دهید.

نتیجه‌گیری:

گاهی ممکن است عفونت لثه با خونریزی همراه باشد. لازم به ذکر است بدانید پوسیدگی دندان یکی از دلایل شایع التهاب لثه است. بهتر است پس از مشاهده اولین علائم خطرناک التهاب لثه به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید. اگر پزشک در دسترس ندارید یا به هر دلیلی امکان مراجعه به یک دندان چزشک را ندارید، می‌توانید از چند روش خانگی برای درمان این مشکل استفاده کنید. این راه‌های درمان خانگی درد را به صورت موقت بهبود می‌بخشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *