همه چیز درباره کنکور ارشد رشته روانشناسی

روانشناسی بالینی یکی از پرطرفدارترین رشته‌هایی است که دانشجویان قصد ادامه تحصیل در آن را دارند. از همین رو همواره در تلاشند تا تمامی اطلاعات لازم در رابطه با این رشته را کسب نمایند. این سؤالات به‌ویژه در زمان ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت و اعلام نتایج آن بیشتر و بیشتر می‌شود. بیشترین سؤالاتی که دانشجویان می‌پرسند در رابطه با زمان ثبت نام و برگزاری آزمون ارشد روانشناسی بالینی، زمان اعلام نتایج آن، مدارک و رشته‌های مجاز برای شرکت در آزمون و … است. تکرار این سؤالات سبب شده است تا در این مطلب به متداول‌ترین این سؤالات پاسخ دهیم.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون ارشد روانشناسی بالینی

​ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت از ۹۹/۱۲/۶ آغاز شده است و تا ۹۹/۱۲/۱۶ ادامه دارد. برای ثبت نام در این آزمون می‌توانید از طریق سایت sanjeshp.ir اقدام نمایید. بهتر است پیش از ثبت نام ” دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۰ ” را بطور کامل مطالعه کرده و پس از آن اقدام به ثبت نام نمایید.

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد رشته روانشناسی بالینی 

نتایج کنکور ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت بصورت دو مرحله‌ای اعلام می‌شود. در مرحله اول رتبه شما در کنکور ارشد اعلام خواهد شد. به‌عبارتی کارنامه داوطلب به همراه تصویری از پاسخ‌برگ او بر روی سایت مرکز سنجش پزشکی sanjeshp.ir در بخش “اعلام نتایج اولیه” قرار می‌گیرد. زمان اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی نیز از طریق سایت فوق و رسانه‌های معتبر غالباً بعد از گذشت یک ماه از برگزاری آزمون اعلام خواهد شد. پس از اعلام نتیجه اولیه فرصتی دو هفته‌ای در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد تا بتواند محل دانشگاه و گرایش مورد نظر خود را بر اساس اولویت انتخاب نماید. پس از اولویت بندی داوطلب باید نتیجه نهایی انتخاب‌های خود را در سایت سنجش پزشکی ثبت نماید. در مرحله بعد پس از بازه زمانی کوتاه محل دانشگاه و گرایشی که در آن قبول شده‌اید از طریق همین سایت اعلام خواهد شد.

مدارک و رشته های مجاز برای شرکت در آزمون ارشد  روانشناسی بالینی

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون ارشد روانشناسی بالینی کدامند؟ با لیسانس چه رشته‌هایی می‌توان در آزمون ارشد رشته روانشناس بالینی شرکت کرد؟ بطورکلی روانشناسی یک رشته بین رشته‌ای است. از همین فارغ التحصیلان با لیسانس هر رشته‌ای می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد رشته روانشناسی شرکت کنند.
نکته مهم: اما تمامی این افراد نمی‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شرکت کنند. برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، تنها فارغ التحصیلان رشته‌های مجاز به ثبت نام هستند.
۱- روانشناسی (تمام رشته‌ها و گرایش‌ها)
۲- علوم تربیتی (تمام رشته‌ها و گرایش‌ها)
۳- توان بخشی (علوم پزشکی)
۴- مشاوره (تمامی گرایش ها)
۵- سنجش و اندازه گیری

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی می‌توانند مطب بزنند؟

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی می‌توانند پس از کسب شرایط لازم از سازمان نظام روانشناسی مجوز کلینیک دریافت کنند. این شرایط شامل:
۱- ۸۰۰ ساعت کارآموزی در مراکز دارای مجوز رسمی یکی از این شروط است.
۲- گرفتن تأییدیه از استید رشته
۳- عضویت در سازمان روانشناسی ومشاوره کشور
۴- گذشتن حداقل یک سال از زمان گرفتن مدرک

بازار کار فارغ التحصیلان رشته روانشناسی

بازار کار فارغ التحصیلان رشته روانشناسی همواره یکی از دغدغه‌های افرادی است که قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی را دارند. همانطورکه گفتیم با اخذ مدرک کارشناسی ارشد، فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند، پس از انجام شرایط لازم نسبت به اخذ مجوز و تأسیس کلینیک اقدام نمایند.
فارغ التحصیلان این رشته همچنین می‌توانند مجوزهای لازم را برای تأسیس سرای سالمندان و مهد کودک نیز دریافت کنند یا به‌عنوان مربی مهد کودک یا مدرس و مشاور مدرسه فعالیت نمایند.
همچنین می‌توانند در مراکز دولتي نظير بهزيستی، شهرداری، نيروی انتظامی، سازمان زندان‌ها، کانون اصلاح و تربيت و … در قسمت مربوطه جذب به کار شوند. به علاوه می‌توانند در کلينيک های درمان اعتياد به عنوان روانشناس مشغول به کار شوند.

مطالب مرتبط با رشته پرستاری