نان و غلات موثر در رشد و سلامت دستگاه عصبی

گروه نان و غلات در طبقه اول هرم غذایی قرار دارد که بزرگترین بخش هرم است و به همين خاطر بايد از مواد غذایی این گروه بیشتر از دیگر گروه های غذایی در طول روز استفاده کرد.

سرپرست دفتر بهبود تغذيه جامعه در گفت وگو با خبرنگار وب دا گفت: بیش از نیمی از کل انرژی روزانه باید از گروه نان و غلات تامین شود و مصرف گروه نان و غلات برای تامین انرژی، رشد و سلامت دستگاه عصبی لازم است.

دكتر زهرا عبداللهي اضافه كرد: مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر مثل غلات کامل به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی کمک می کند و در کنترل وزن نيز نقش موثري ايفا مي كند.

وي با اشاره به اينكه گروه نان و غلات شامل انواع نان، برنج، ماکارونی، گندم و جو، بیسکویت و ذرت است گفت: غلات به دو گروه غلات کامل و غلات تصفیه شده تقسیم می شوند و نان هایی که از آرد کامل (حاوی سبوس) تهیه می شوند، مثل نان سنگک و نان جو از کامل ترین نان ها هستند وافرادی که غلات کامل (حاوی سبوس) را به عنوان بخشی از رژیم غذايي مصرف می کنند، كمتر به بیماری های قلبي، عروقي مبتلا مي شوند.

سرپرست دفتر بهبود تغذيه جامعه تصريح كرد: مصرف غلات کامل باعث می شود تا چربی خون بالا نرود و همچنين استفاده از گروه نان و غلات باعث می شود که انسان سریع تر سیر شود و مدت زمان زیادی طول بکشد تا گرسنه شود.

دكتر عبداللهي ادامه داد: گروه نان و غلات به علت داشتن مواد نشاسته ای به عنوان مواد غذایی تامین کننده انرژی محسوب می شوند و  فیبر، انواع ویتامین های گروه ب، آهن، پروتئین و منیزیم را نیز تامین می کنند.

وي در خصوص واحد اندازه گیری هر واحد گروه نان و غلات خاطر نشان كرد: یک برش ۳۰ گرمی از انواع نان ، نصف تا سه چهارم لیوان ماکارونی یا برنج پخته،۴تا ۳ عدد بیسکوئیت ساده کوچک، یک چهارم لیوان غلات خام به عنوان يك واحد از اين گروه شناخته مي شود كه برای افراد بزرگسال سالم مصرف روزانه ۱۱ تا ۶ واحد بر حسب قد، سن، جنس و وزن افراد توصیه می شود.

دكتر عبداللهي با بيان اينكه در روز حداقل ۶ واحد از گروه نان و غلات مصرف کنید گفت: از نان هایی استفاده کنید که در تهیه آن ها جوش شیرین به کار نرفته است، نانی که با جوش شیرین تهیه می شود مانع جذب آهن و روی و کلسیم شده و به همين خاطر بهتر است نان هایی را مصرف کنید که برای ور آمدن خمیرشان به جای جوش شیرین از خمیر مایه استفاده شده باشد چراكه مصرف مواد سالم از گروه غلات ونان باعث جذب آهن، كلسيم و روي بيشتر در بدن مي شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *