مواد غذایی ایمن شناخته شده سازمان دارو،مجوز قاتلان خاموش مواد غذایی

مواد غذایی ایمن شناخته شده سازمان دارو،مجوز قاتلان خاموش مواد غذایی

در برنامه های هشدار سازمان غذا و دارو آمریکا موادی که  در لیست به طور کلی مواد غذایی ایمن شناخته شده قرار می گیرند نیاز به تایید  و آزمایش ندارند.

این پروتکل برای مواد افزودنی مانند ریحان و فلفل سیاه قابل قبول و منطقی می باشد،اما متاسفانه این برداشت نابه جا  باعث شده است که بعضی از تولیدکندگان از خلاهای که در این مورد است استفاده کرده در تولیدات خود از مواد خطرناک بدون نظارت استفاده می کنند.این امر آشکارا خطرناک است.

برخی از شایع‌ترین افزودنی‌های خوراکی موجود در غذاهای فرآوری شده به مشکلاتی برای سلامت همچون سرطان، بیش فعالی در کودکان، بیماری‌های قلبی، سردردها، اضطراب، چاقی و افسردگی (تنها تعداد کمی نام برده شد) مرتبطند.

اجتناب  از عدم استفاده از این مواد کار بسیار سختی است، غذا خوردن پاک برنامه متشکل از مواد طبیعی بدون مواد افزدونی است. البته، ممکن است بخواهید هرازگاهی خود را با غذاهای بسته بندی شده همراه کنید و بهتر است با برخی از این مواد افزدونی که امکان دارد خطرات بالقوه خود را به بالفعل برسانند کمی آشنا بشووید:

شیرین کننده‌‌های مصنوعی خطرناکتر از قند

شیرین‌کننده‌های مصنوعی در محصولات بدون شکر یا رژیمی مانند نوشابه‌ی رژیمی، آدامس‌های بدون قند، دسرهای بدون قند، ویتامین‌های جویدنی، شربت سرفه، خمیر دندان و حتی غلات یافت می‌شوندکه جزوه مواد غذایی ایمن شناخته شده محسوب نمی شود.

این شیرین‌کننده‌های مصنوعی بعلاوه‌ی دیگر شیرین کنند‌ه‌ها باعث مشکلاتی شده از قبیل چاقی، سردرد‌ و برخی از انواع سرطان را به همراه دارند.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که شیرین کننده‌های مصنوعی می‌توانند منجر به تعادل ناسالم باکتری‌های خوب و بد در روده شوند و عملکرد زیستی روده از متابولیسم تا خلق ‌و خو را بر هم زنند.

شربت ذرت قاتل خاموش کبد

شیرین کننده‌ایی که در غذاهای فرآوری شده مانند نان‌، آب نبات‌، ماست، سس سالاد، سبزیجات کنسروی و غلات یافت می‌شود. این نوع فروکتوز فرآوری شده برای کبد سم است و همچنین مقاومت به انسولین را به شدت افزایش می‌دهد و زمینه‌ساز ابتلا دیابت و بیماری‌های قلبی است.

گلوتومات منوسدیم MSG

طعم‌دهندها‌یی قوی برای غذاهای چینی، چیپس سیب زمینی، اسنک‌ها، کلوچه‌ها، ادویه، سوپ کنسروی، غذاهای منجمد و گوشت‌های فرآوری‌شده‌ی تکه‌ای. این‌گونه‌ افزودنی‌ها محرک میگرن هستند و اغلب یار جدانشدنی مقادیر زیاد سدیم.

چربی‌های ترانس

چربی‌های تولید شده در آزمایشگاه اغلب در غذاهای فرآوری شده مانند مارگارین، چیپس‌ها، کراکر‌ها، انواع فست‌فود‌ها و غذاهای پخته شده یافت می‌شوند که برای افزایش زمان ماندگاری و بهبود بافت غذاها از آن‌ها استفاده می‌شود.

آن‌ها ارتباط تنگاتنگی با بیماری‌های قلبی و دیابت دارند،از مضرات چربی ترانس است.خوشبختانه، اخیرا سازمان غذا و داروی امریکا مقرراتی تعیین نمود که طبق آن چربی ترانس تا سال ۲۰۱۸ از غذاهای رستورانی و بسته‌بندی خارج شوددر کل چربی های ترانس را می توان دشمن درجه اول مواد غذایی ایمن شناخته شده حساب کرد.

  • رنگ‌های مصنوعی
  • رنگ کارامل

رنگ‌های مصنوعی : منظور رنگ‌های مصنوعی که به عنوان رنگ دهنده در شربت هایی مانند: کوکتل میوه، آب آلبالو استفاده می شود. می توان رنگ های مصتوعی را در بستنی، آب نبات، محصولات پخته شده، ماکارونی، پنیر و غیره یافت یافت کرد. چندین مورد از این رنگ‌ها حاوی رنگینه‌هایی با پایه‌ی نفت هستند، که به بیش‌فعالی کودکان و سرطان در حیوانات آزمایشگاهی منجر شده‌اند.

رنگ کارامل : رنگ‌های غذایی کاربرد گسترده‌ایی دارند، از جمله در نوشابه‌ها، آبجو، نان قهو‌ه‌ای، شکلات، کلوچه‌ها، دونات‌ها، بستنی و ترشی‌ها. بعضی از رنگ‌های کاراملی از آمونیاک تولید شده‌اند، که بالقوه‌ محرک سلول‌های سرطانی هستنبه صورت پودر استفاده میشوند.

سولفیت‌ها،عامل حساسیت

سولفیت‌ها نگهدارنده‌ها و طعم‌دهنده‌های طبیعی هستند که در شراب و آبجو یافت می‌شوند و به نوشیدنی‌های غیر الکلی مانند آبمیوه، میوه‌های خشک، ادویه‌جات و محصولات سیب‌زمینی اضافه می‌شوند.

طبق تخمین سازمان غذا و داروی امریکا حدودا ۱۰٪ مردم به ترکیبات گوگرددار حساسیت دارند و پس از مصرف آن‌ها علائمی از قبیل تب یونجه‌ی خفیف تا حساسیت‌های شدید که تهدیدی جدی برای زندگی آنهاست،مواحه شده اند.

نیترات سدیم،عامل سرطان

یک ماده‌ی نگهدارنده‌ی مصنوعی در گوشت‌های فرآوری شده مثل هات داگ، گوشت تکه‌ای فرآوری شده، بیکن و ماهی دودی.برخی تحقیقات روی حیوانات نشان می‌دهد که آن‌ها به تدریج به ترکیبات سرطان‌زا در بدن بدل می‌شوند،

اما این موضوع همچنان جای بحث دارد. نیترات سدیم طبیعی به شکل پودر کرفس، در بسیاری از فرآورده‌های گوشتی پخته نشده موجود است که ممکن است سالم‌تر باشد.

BHA و BHT

نگهدارنده‌هایی برای در چیپس سیب زمینی، آدامس، غلات، سوسیس‌های منجمد، برنج غنی شده، گوشت خوک، روغن ترد کننده شیرینى، آب نبات و ژله می‌باشند.این دو از نفت تهیه می‌شوند و موسسه ملی بهداشت اعلان نمود که بر اساس مطالعات حیوانی، BHA احتمالا عامل سرطان‌زای انسانی است؛ BHT گرچه کمتر، اما این ماده نیز با سرطان در ارتباط است.

پتاسیم برومات؛دشمن اعصاب

عامل حجم‌دهنده‌ی آرد موجود در نان‌ها و نان‌های ساندویچی، تراشه‌های نان شیرینی حلقوی، نان‌های لقمه‌ای و خرده‌ نان. یک عامل اکسید‌کننده، برای تقویت خمیر و کوتاه شدن زمان پخت، اما ممکن است موجب اختلالات سیستم عصبی یا کلیه و ناراحتی‌های گوارشی شود.

در پایان می توان گفت که اکثر مواد افزودنی که در حال حاضر استفاده می شود را نمی توان از مواد غذایی ایمن شناخته شده حساب کردو باید جهت سلامتی خود و اطرافیان مراقبت های لازم بیشتری را انجام داد.

منبع: مجله سلامت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *