دیسک کمر چیست و علائم آن کدام است؟

دیسک کمر چیست و علائم آن کدام است؟

دیسک کمر چیست و علائم آن کدام است؟

دیسک کمر چیست و علائم آن کدام است؟

82481 864

هر انسان معمولا دارای ۲۶ مهره در ستون فقرات خود است. مهره ها به وسیله صفحات غضروفی انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از هم جدا می شوند.دیسک از فشار مهره بالایی کمر به مهره پایینی جلوگیری می کند.

اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عصبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند وسبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود. به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد.

از حدود ۱۵ سالگی به بعد دیسک بین مهره ای دچار تغیراتی می شود که اجتناب ناپذیر است. این تغیرات به کاهش میزان آب موجود در دیسک و کاهش انعطاف پذیری آن منجر می شود.

این بیماری معمولا از دهه سوم به بعد ایجاد می شود. البته در زنان جوان دیسک جوانی هم دیده می شود ولی بسیار نادر است. قابل ذکر است که دیسک جوانی در مهره های پشتی در اثر ضربه اتفاق می افتد. هرچه سن بالا تر برود احتمال بروز این بیماری بیشتر است.

این بیماری می تواند دلایل دیگری مانند ورزش سنگین , چاغی , تصادفات , موارد مادر زادی , جابه جایی مهره ها , آرتروز نیز داشته باشد.

فتق دیسک ممکن است در ناحیه گردن پشت یا کمر ایجاد شود. اگر فتق در ناحیه گردن باشد بیمار دچار درد در ناحیه گردن و شانه و بازو می شود. اگر فشار روی نخاع زیاد باشد بیمار علائمی نظیر گزگز,مورمور , بی حسی , سرد ویا گرم شدن , احساس ضعف و در در ناحیه ساعد , کف دست و انگشتان پیدا می کند.

فتق دیسک در ناحیه کمر باعث بروز درد در ناحیه کمر و باسن و پا و جلوی ران می شود. اگر فشار روی رشته های نخاعی زیاد باشد بیمار از ناحیه زانو به پایین علائمی نظیر درد , بی حسی , گزگز , احساس سردی یا گرمی , گرفتگی مکرر عضلانی , ضعف یا لاغر شدن را تجربه می کند.

در بیماری دیسک درد بیمار با سرفه کردن بیشتر می شود.

فتق دیسک کمر بیماری نیست که به طور کامل قابل پیشگیری باشد اما بهتر است تمام افراد سالم از برداشتن وجابه جا کردن اشیا سنگین پرهیز کنند. انجام حرکات ورزشی نیز می تواند احتمال بروز بیماری فتق دیسک کمر را کاهش دهد. در صورت احساس درد و یا بروز علائم دیسک کمر حتما به پزشک معالج مراجعه کنید. اگر مراجعه به پزشک به موقع صورت گیرد در اکثر مواقع قبل از این که این بیماری پیشرفت کند با داروهایی نظیر شل کننده و ضد التهاب دوران حاد این بیماری بر طرف می گردد و نیازی به عمل جراحی نیست.

مرحله بعد انجام فیزیوتراپی است در این مرحله با انجام ورزش و با تحریکات الکتریکی عضلات اطراف ستون فقرات را تقویت کرده وفشار و بار وارد شده به ستون فقرات را کم می کند.

ولی اگر مراجعه به موقع انجام نشود و بیمار در مرحله پیشرفت باشد ودچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد از روش های ذکر شده نمی توان استفاده کرد.

در تمام روش های درمانی دیسک کمر امکان عود مجدد وجود دارد ولی معمولا عود در سطوح بالایی یا پایینی دیسک درمان شده قبلی اتفاق می افتد. البته گاهی ممکن است در دیسک قبلی هم اتفاق بیفتد.

اگر بیمار مرحله درمان را به خوبی طی کند و ورزش ها و تمرین های تجویز شده را به درستی انجام و ادامه دهد ممکن است تا آخر عمر نیز دچار مشکل نشود. ولی اگر مراحل درمان را کامل یا درست انجام ندهد امکان عود مجدد وجود دارد. در روش های جراحی هم به همین ترتیب است.

سارا زعفرانی عیلام

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *