رشته پرستاری

با توجه به پرطرفدار بودن رشته پرستاری بخصوص در مقطع ارشد و رقابت بالا برای پذیرش در این رشته در آزمون کارشناسی ارشد پرستاری اغلب داوطلبان بدنبال جزئی ترین مسائل مربوط به رشته پرستاری هستند تا قبولی خود را در کنکور ارشد پرستاری وزارت بهداشت تضمین نمایند.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون ارشد پرستاری

ثبت نام آزمون ارشد پرستاری همزمان با سایر رشته های علوم پزشکی و در قالب آزمون ارشد وزارت بهداشت در بهمن ماه یا هفته اول اسفند ماه می باشد و برگزاری آن معمولا در خرداد یا تیرماه است. البته بصورت دقیق تاریخ ثبت نام و برگزاری کنکور ارشد در مقاله تاریخ ثبت نام آزمون ارشد پرستاری زمانبندی دقیق این آزمون درج شده است. داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون ارشد وزارت بهداشت را دارند با تهیه مدارک لازم برای ثبت نام و مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور می توانند مراحل ثبت نام خود را انجام دهند. معمولا ۲ یا ۳ روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون ارشد وزارت بهداشت بوده و متقاضیان قبل از حضور در جلسه آزمون باید اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون ارشد وزارت بهداشت خود نمایند.

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد پرستاری

نتایج کنکور ارشد پرستاری وزارت بهداشت بصورت دو مرحله ای با عنوان نتایج اولیه و نتایج نهایی اعلام می شود. در نتایج اولیه آزمون کارنامه داوطلب به همراه تصویر پاسخبرگ خودش بر روی سایت مرکز سنجش پزشکی sanjeshp.ir (در قسمت اعلام نتایج اولیه) ارائه می شود. در این مرحله یک تا دو هفته فرصت می دهند که فرد با توجه به رتبه و علایق خود رشته محل خود را از بین لیست دانشگاه ها در هر گرایش و از طریق سایت انتخاب کند. در مرحله انتخاب رشته محل ارشد پرستاری مقالاتی در سایت سناپزشکی است که با مراجعه به بخش دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش آزمون ارشد پرستاری در پایین همین صفحه می توانید برای انتخاب رشته محل بهتر از آنها بهره ببرید و یا اینکه با دپارتمان مشاوره پرستاری سنا تماس بگیرید. مرحله دوم که نتایج نهایی است و در آن مردودی یا قبولی داوطلب در یکی از رشته محل های انتخابی است در شهریور ماه اعلام می گردد.

مدارک و رشته های مجاز برای شرکت در آزمون ارشد پرستاری

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون ارشد پرستاری کدامند؟ با لیسانس پرستاری در چه رشته های برای ارشد می توانم شرکت کنم؟ داوطلبان با لیسانس پرستاری می توانند برای مقطع ارشد در رشته های: روان پرستاری، پرستاری داخلی- جراحی، پرستاری سلامت جامعه، پرستاری کودکان، پرستاری نظامی، پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان، پرستاری توانبخشی، پرستاری اورژانس، پرستاری مراقبت های ویژه، پرستاری سالمندی، مدیریت پرستاری شرکت نمایند. جزئیات بیشتر در مورد اینکه یک پرستار در چه رشته های دیگری جز مجموعه پرستاری می تواند شرکت کند در مطلب رشته های مجاز کنکور ارشد پرستاری قرار گرفته است.

گرایش های کارشناسی ارشد پرستاری دارای شرط دو سال سابقه کار بالینی کدامند؟

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون ارشد پرستاری را دارید، همانطور که می دانید برخی ازگرایش های ارشد پرستاری نیاز به ۲ سال سابقه بالینی دارد، که شامل رشته های مراقبت های ویژه نوزادان، مراقبت ویژه، پرستاری اورژانس می باشد. این بدان معنی است که اگر کسی قصد قبولی در یکی از گرایش های نامبرده را دارد می بایست دو سال سابقه کار بالینی را در نظر داشته باشد.