معرفی رشته ایمونولوژی پزشکی

medical-immunology

معرفی رشته ایمونولوژی پزشکی – ادوارد آنتونی جنر ( Edwar Anthony jenner ) پزشک انگلیسی که در زمینه میکروبیولوژی فعالیت می کرد ، در سال ۱۷۹۶ میلادی برای اولین بار پسری را در مقابل بیماری آبله گاوی واکسینه کرد . این یکی از اولین اقدام ها در زمینه ایمونولوژی بود . همین سبب شد ادوارد جنر را پدر علم ایمونولوژی بدانند .

رشته ایمنولوژی یا همان ایمنی شناسی ، از جمله رشته ها و گرایش های مقطع کارشناسی ارشد به بالا می باشد که زیر نظر وزارت بهداشت ارایه می گردد . در واقع ایمنولوژی علم شناخت سیستم ایمنی جانداران و عوامل درونی یا بیرونی دخیل بر آن است که می تواند شناخت و بررسی سلول های ایمنی بدن ( لنفوسیت ها ، ماکروفاژ ها و … ) ، وظایف و مکانیسم عملکرد آن ها همچنین شناخت عوامل مؤثر بر آن ها همچون تأثیری که یک میکروب یا بهتر است بگوییم یک آنتی ژن بر آن ها می گذارد را شامل شود . با توجه به تأثیر این علم بر یافتن شیوه های درمانی انواعی از بیماری ها ، لزوم تخصصی شدن این رشته روز به روز بیشتر احساس می شود .

در حال حاضر این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر تدریس می گردد و دانشجویان رشته های زیست شناسی سلولی مولکولی ( گرایش های ژنتیک ، سلولی مولکولی ( عمومی ) ، بیوشیمی ، میکروبیولوژی ) ، زیست شناسی جانوری ، علوم آزمایشگاهی می توانند متقاضی شرکت در کنکور کارشناسی ارشد این رشته شوند . ایمنی شناسی با ضریب ۳ ، زیست شناسی سلولی مولکولی با ضریب ۲ ، میکروب شناسی با ضریب ۱ ، بیوشیمی با ضریب ۲ و زبان عمومی با ضریب ۲ دروس آزمون ورودی این رشته در مقطع کارشناسی ارشد هستند .

بازار کار و آینده شغلی رشته ایمونولوژی

با توجه به نوپا بودن در عین حال کاربردی بودن این رشته می توان آینده شغلی و بازار کار مناسبی را برای آن پیش بینی کرد . به طور کلی فارغ التحصیلان این رشته بیشتر جذب آزمایشگاه های تشخیصی می شوند و در مقاطع بالاتر امکان تأسیس آزمایشگاه های ایمنولوژی نیز وجود دارد . فعالیت های تحقیقاتی در پژوهشکده ها مثل بررسی و تولید واکسن ها و … از دیگر بازارکار های این رشته می باشد .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *