لوله فالکون چیست؟

لوله فالکون چیست؟

فالکون آزمایشگاهی به صورت ته مخروطی و کاربردهای گسترده‌ای در آزمایشگاه‌ها است. از موارد استفاده از این لوله می‌توان به نگهداری در سانتریفیوژ در دور بالا اشاره نمود. لوله فاکون با توجه به نوع پلی‌پروپیلنی که در ساخت آن استفاده شده ظاهری شفاف دارد. نکته مهم دیگر در رابطه با این لوله‌ها سایزهای مختلف لوله فالکون است. برای مثال لوله فالکون تا ظرفیت ۱۵ میلی‌لیتر و ۵۰ میلی‌لیتر جهت نگهداری از نمونه‌های مختلف همچنین استفاده در دستگاه سانتریفیوژ تا نیروی بیش از ۶۵۰۰ طراحی و تولید شده است. از نکات دیگر در رابطه با این وسیله می‌توان به قابل اتوکلاو بودن و فیریز کردن اشاره نمود. لوله سانتریفیوژ دارای دربی پیچی است. این لوله در برابر اکثر مواد حساس و خطرناک مقاوم هستند.

فالکون چیست؟

فالکون آزمایشگاهی همانطور که از نامش مشخص است جز لوازم پر مصرف و ضروری آزمایشگاه‌های مختلف است. لوله‌های فالکون در انواع مختلفی وجود دارد که در ادامه بیشتر در این رابطه توضیح خواهیم داد. این لوله را تحت عنوان لوله سانتریفیوژ نیز می‌شناسند. از این لوله جهت ذخیره سازی و نگهداری نمونه‌های مایع با حجم‌های ۱۰،۱۵ و ۵۰ میلی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوله‌ها یک بار مصرف هستند.

انواع لوله فالکون

فالکون آزمایشگاهی انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد خاصی دارند. می‌توان گفت که انتهای مخروطی لوله فالکون یکی از مزایای مهم آن است زیرا با توجه به انتهای مخروطی در هر شرایطی همه قطرات مایع به راحتی توسط سانتریفیوژ جمع خواهند شد. این نوع لوله‌ها نیز مانند سایر لوله‌های آزمایشگاهی رک‌های مخصوصی دارند. لوله‌های مخروطی شکل از نمونه‌ها با کیفیت و آسان نگهداری می‌کند. پیشرفته بودن طراحی و ساخت لوله‌های فالکون باعث ایجاد مقاومت بالا، پایداری دمای گسترده و عملکرد مناسب می‌شود. لوله سانتریفیوژ در انواع مختلفی از جمله لوله فالکون آزمایشگاهی یا لوله سانتریفیوژ ۱۵ میلی پک استریل و غیر استریل، لوله سانتریفیوژ ۵۰ میلی پک استریل و غیر استریل و لوله‌های فالکون ml15 pcr و ml 50pcr در بازار موجود هستند.

ویژگی‌های لوله فالکون آزمایشگاهی  

فالکون آزمایشگاهی ویژگی‌های معتددی دارد. از جمله ویژگی‌های این لوله می‌توان به جلوگیری از ورود آلودگی به نمونه‌های مایع، مانع انحلال گاز از خارج در نمونه مایع می‌گردد.  لوله سانتریفیوژ دارای درب بدون نشت است. این وسیله در چرخش‌ها با دور بالا دفرمه تمی‌شوند و نمی‌شکنند. این قابلیت را دارند که تنها با کمک یک دست در آن‌ها باز شوند. این محصول در شکل پایه دار و بدون پایه در بازار موجود هستند.

خرید فالکون آزمایشگاهی

خرید لوله فالکون آزمایشگاه یکی از چالش‌های مهم هر آزمایشگاهی است. لوله سانتریفیوژ با مقامت بالا با استفاده از طرح‌ها و طراحی‌های پیشرفته تولید شده همچنین از رزین‌های پیشرفته پلی پرویلن یا همان پلی استایرن ساخته شده است. دیواره‌های این لوله آزمایشگاهی به لونه‌ای طراحی شده اند که تحت شرایط پرتنش و خطرناک از این وسیله استفاده شود و آسیبی نبیند. لوله‌ها در بسته بندی استریل و به سبک پپزشکی عرضه می‌شوند این لوله‌ها غیر سمی هستند. انواع لوله فالکون آزمایشگاهی برای عملکرد قابل اعتماد با بالاترین استانداردهای کیفیت در صنعت ساخته و آزمایش می‌شوند و دارای گواهی نامه‌های iso2000 و … هستند.

رک لوله فالکون آزمایشگاهی

جا لوله‌ای یا رک فالکون نیز از پروپیلن ساخته شده است و قابل اتوکلاو و فیریز کردن است. از ویژگی‌های این رک می‌توان به ردیف بندی ماتریسی جهت شناسایی آسان‌تر لوله‌ها عنوان نمود. از دیگر مزیت‌های این وسیله می‌توان به امکان باز و بسته شدن آن‌ها اشاره نمود، با باز شدن آن می‌توان در فضای اشغال شده صرفه جویی کرد  و تعداد بیشتری از آن را درون اتوکلاو قرار داد. لوله سانتریفیوژ نمونه‌ای از لوله آزمایشگاهی است که از آن جهت ذخیره سازی نمونه مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله فالکون ۱۵ml

لوله فالکون آزمایشگاهی ۱۵ml دارای طیف وسیعی از کاربرد در آزمایشگاه‌های بیولوژیک از مخزنی برای نگهداری نمونه تا سانترفیوژ در دور بالا هستند. امروزه اکثر کمپانی‌های تولید کننده این محصول تمرکز و تلاش خود را بر تولید لوله‌هایی با مقاومت بالا در برابر فشار و تغییرات سریع درجه حرارت قرار داده اند. لوله فالکون ۱۵ML از جنس پلاستیک شفاف است. غیر استریل، قابل اتوکلاو، بیرنگ و ته مخروطی است.

نتیجه‌گیری

لوله فالکون آزمایشگاه یکی از اساسی‌ترین نیازهای آزمایشگاه‌های مختلف در همه جای دنیا است. این محصول از جنس پلاستیک از نوع شفاف است. به این نکته توجه کنید که می‌توان از این محصول در دستگاه سانتریفیوژ با دور بالا نیر استفاده نمود. ته مخروطی این لوله باعث می‌شود که آخرین قطرات نمونه نیز در آن قابل استفاده باشد. قیمت لوله سانتریفیوژ در فروشگاه‌های معتبر با توجه به نرخ مصوب از سوی اتحادیه‌ها است؛ اما در آن دسته از فروشگاه‌ها که مجاز و معتبر نیستند قیمت بالاتر و کیفیت پایین‌تری دارند. این محصول در بسته بندی‌های مختلف در تعداد متفاوت است. این لوله در حجک‌های ۱۰،۱۵ و ۵۰ میلی‌لیتر در بازار موجود است. فالکون آزمایشگاهی در باکتری شناسی، انعقاد و سایر روش‌های معمول آزمایشگاهی ایده آل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *