معرفی رشته مهندسی بافت

Tissue-Engineering

رشته مهندسی بافت ( مهندسی پزشکی بیو متریال ) از گرایش های رشته مهندسی پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر می باشد که به تازگی با پیشرفت های قابل ملاحظه ، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است . به طور کلی مهندسی بافت علمی است که با استفاده از آن ، با به کارگیری روش هایی نوین به ساخت بسیاری از بافت های بدن می پردازند . روش کار این گونه است که ابتدا با ساخت داربست و شکل سه بعدی از بافت مورد نظر ، ساختار کلی بافت را می سازند . سپس با فرستادن سلول ها و مولکول های لازم درون این محیط سه بعدی ، رشد ، تقسیم و تمایز رخ می دهد و بافت مورد نظر تشکیل می شود که این بافت جایگزین بافت ناقص و نا سالم در بدن می شود . این داربست را می تواند یک طراح کامپیوتری طراحی کند ، می تواند یک قطعه از بافت مورد نظر باشد یا … برای مثال می توان تولید بافت پوست برای جایگزینی در مواردی همچون سوختگی ، تولید رگ های خونی ، استخوان ، کبد ، کلیه و … را نام برد . در واقع مهندسی بافت می تواند درمان بسیاری از نواقص و بیماری های بافتی را تسریع و آسان تر کند .

برای این رشته در کارشناسی ارشد باید ۳۲ واحد را گذراند ( ۱۷ واحد اصلی ، ۸ واحد اختیاری ، ۶ واحد پایان نامه و ۱ واحد سمینار ) که برخی از این دروس عبارتند از : فیزیولوژی ، کالبد شناسی انسان ، علم مواد ، بیوشیمی ، زیست سازگاری ، مهندسی بافت ، پلیمر ها و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی ، فلزات و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی ، سرامیک ها و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی ، مقدمه ای بر مهندسی پزشکی و زیستی و اخلاق و روش تحقیق در مهندسی پزشکی . برخی دانشگاه ها از جمله دانشگاه تهران در رشته بیومتریال پذیرش دارند.

با توجه به این که مهندسی بافت در ایران و حتی جهان بسیار نوپا می باشد ، بازار کار خیلی موفقی را ایجاد نکرده است . بیش ترین بازار این رشته در زمینه تحقیقات در پژوهشکده ها می باشد . هم اکنون دانشگاه تهران دکتری تخصصی رشته مهندسي بافت را ارائه می کند.

مقالات مرتبط

1 نظر

  • سلام و درودآیا امکان ورود به رشته مهندسی بافت از طریق کارشناسی پرستاری هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *