آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از امروز ۲۶ دی

امروز ۲۶ دی ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون ارشد دانشگاه آزاد آغاز میشود. رئیس مرکز سنجش پذیرش دانشگاه آزاد از آغاز ثبت نام برای تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: ساعت ۸ صبح امروز سه شنبه ۲۶ دی سایت برای ثبت نام این مرحله باز می‌شود.

دکتر شاهانی در نشستی که امروز در مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد برگزار شد،‌ از آغاز مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: بر اساس تفاهم دانشگاه آزاد و وزارت علوم مقرر شد سایت ثبت نام از امروز ساعت ۸ صبح باز شود تا داوطلبان بتوانند با مراجعه به سایت ثبت نام به آدرس www.azmoon.org  اقدام به انتخاب رشته کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه سایت ثبت نام تا ساعت ۲۴ چهارشنبه ۱۱ بهمن باز خواهد بود، ادامه داد: در این مرحله در ۱۵۵۵ رشته محل ۲۴ هزار نفر به منظور تکمیل ظرفیت پذیرش خواهند شد و این کاهش ظرفیت به دلیل پذیرش نظر وزارت علوم در خصوص اینکه دانشگاه آزاد در تهران و مراکز استان‌ها پذیرش نداشته باشد، اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: بنای دانشگاه آزاد بر این است که کارها را بر اساس تفاهم با وزارت علوم انجام دهد و با تعامل کار را پیش ببرد، به همین دلیل علیرغم اینکه در مصاحبه‌های قبلی اعلام کرده بودیم ظرفیت کارشناسی ارشد حدود ۶۰ هزار نفر است اما در پی مذاکرات انجام شده بین معاونین آموزشی دانشگاه آزاد و وزارت علوم میزان پذیرش در این مرحله کاهش پیدا کرد و به ۲۴ هزار نفر رسید.

رئیس مرکز سنجش پذیرش دانشگاه آزاد با بیان اینکه در جهت تعامل با وزارت علوم در مقطع دکترای تخصصی تکمیل ظرفیتی در دانشگاه آزاد انجام نخواهد شد، گفت: علیرغم وجود ظرفیت خالی، در مقطع دکترای تخصصی مرحله تکمیل ظرفیت اعلام نکرده‌ایم ، اما در مقطع کارشناسی ارشد داوطلبانی که در هیچ واحدی پذیرفته نشده‌اند،‌ می‌توانند در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت کنند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال مصوبه هیات رئیسه دانشگاه آزاد و در خصوص رشته‌هایی که بر مبنای سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرند، از این پس بازه زمانی باز بودن سایت ثبت نام طولانی‌تر خواهد شد و پذیرش بدون آزمون در دانشگاه آزاد وجود نخواهد داشت.

شاهانی با بیان اینکه در گذشته پذیرش بدون آزمون ضابطه‌ای نداشت و هر فردی که زودتر ثبت نام می‌کرد، ‌دانشجوی دانشگاه آزاد محسوب می‌شد، گفت: در حال حاضر این پذیرش براساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت می‌گیرد و داوطلبانی که معدل دیپلم و پیش دانشگاهی آن‌ها بالاتر باشد، در اولویت پذیرش هستند.

رئیس مرکز سنجش پذیرش دانشگاه آزاد اظهار کرد: پیش از این در رشته‌های بدون آزمون برای هر رشته محل، داوطلبان باید یک کارت اعتباری خریداری می‌کردند اما از این پس با ثبت نام در رشته محل‌های مختلف خرید یک کارت ثبت نامی کافی است و اگر داوطلبی بخواهد در همه ۲۰ رشته محل ثبت نام کند، با خرید یک کارت اعتباری می‌تواند ثبت نام خود را انجام دهد که این کار به جهت ارتقاء کیفیت و ارائه تسهیلات به داوطلبان انجام شده است.

وی در خصوص تکمیل ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی و در مقطع دکترای حرفه‌ای، اظهار کرد: در این رشته‌ها نیز با هماهنگی وزارت بهداشت در ظرفیت بسیار محدودی دانشجو پذیرش می‌شود.

کاهش ظرفیت پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری

شاهانی در ادامه در خصوص مرحله تکمیل ظرفیت دکترای تخصصی دانشگاه آزاد، اظهار کرد: در سال جاری، ظرفیت پذیرش این مقطع به ۹۰۰۰ نفر کاهش یافت و علیرغم ظرفیت خالی تکمیل ظرفیت نیز برای این مقطع اعلام نشد و این در حالی است که در دوره مدیریت قبلی دانشگاه آزاد ظرفیت دانشگاه آزاد در سال ۹۵ در مقطع دکترای تخصصی ۴۵ هزار نفر بود.

رئیس مرکز سنجش پذیرش دانشگاه آزاد در خصوص جداسازی آزمون‌های دانشگاه آزاد از آزمون‌های سازمان سنجش، ادامه داد: در این رابطه هنوز تغییری صورت نگرفته است و همه آزمون‌ها با روال سابق برگزار می‌شوند.  البته سیاست دانشگاه آزاد این است که با تفاهم وزارت علوم کارها را پیش ببرد.

آمایش رشته‌های دانشگاه آزاد در حال انجام است

وی با بیان اینکه موضوع آمایش رشته‌های تحصیلی در دانشگاه آزاد در حال انجام است، گفت: با بررسی که انجام شده، هم اکنون در هر شهر و واحدی همه رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها وجود دارند در حالی که لزومی ندارد همه واحدها، همه رشته‌های تحصیلی را ارائه کنند. به همین جهت در طرح آمایش این موضوع دیده شده که همه واحدهای دانشگاهی یک رشته خاص را نداشته باشند و برخی رشته‌ها می‌توانند متمرکز شوند در چند واحد و بقیه دانشگاه‌ها به سمت رشته‌های دیگر بروند.

شاهانی با اشاره به تغییرات ساختاری دانشگاه آزاد،خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات رئیس هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد،‌ هیچ واحدی از این دانشگاه تعطیل نخواهد شد، اما برخی واحدها که زیان‌ده هستند نیازی نیست که مدیریت مستقلی داشته باشند و ممکن است برخی از این واحدها در طرح ساماندهی دانشگاه آزاد زیر نظر یک مدیریت فعالیت کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *