برنامه پزشکی خانواده برای ۲۷ میلیون ایرانی

برنامه پزشکی خانواده برای ۲۷ میلیون ایرانی

به گزارش پایگاه خبری علوم پزشکی به نقل از خبرگزاری ایرنا رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار ایرانی تحت پوشش برنامه پزشکی خانواده قرار دارند و اجرای آن جزو اهداف مهم وزارت بهداشت و تکلیف قانونی برنامه توسعه کشور است.

به گزارش روز سه شنبه وزارت بهداشت، جعفر صادق تبریزی در نشست مشورتی پیرامون دستور عمل های مرتبط با متخصصین پزشک خانواده افزود: این برنامه از سال های گذشته در سیستم دولتی اجرا می شد و در سال های بعد نیز از توان بخش خصوصی برای اجرای آن کمک گرفته شد.
وی ادامه داد: حدود یک سوم جمعیت ایران بیش از  ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر تحت پوشش برنامه پزشکی خانواده قرار دارند که پنج میلیون نفر از این جمعیت در دو استان مازندران و فارس که پزشکی خانواده را سراسری اجرا می کنند، زندگی می کنند.

هدف، گسترش برنامه پزشکی خانواده در کشور است

تبریزی گفت: هدف وزیر بهداشت، گسترش برنامه پزشکی خانواده در تمام کشو ر است و این برنامه طی چند سال آینده کل کشور را تحت پوشش قرار خواهد داد.
رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با بیان اینکه مقوله پزشکی خانواده با پزشک خانواده متفاوت است، افزود: پزشک خانواده یک فرد است که در این رشته تحصیل و مهارت کسب کرده اما برنامه پزشکی خانواده با ۱۳ محور بخش های متعددی دارد که باید برای بهبود سلامت مردم اجرا شود.

تیم پزشکی خانواده مسئول سلامت مردم است

تبریزی خاطرنشان کرد: یکی از محورهای مهم این برنامه انجام کار سیستمی است. تیم پزشکی خانواده مسئول سلامت مردم و پاسخگویی به آن است. ما نظام ارائه خدمتی داریم که اولین سطح آن سطح پایه یعنی منازل مردم و خانواده ها را شامل می شود.

وی گفت:‌ بر همین اساس، طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» را به صورت پایلوت در سه استان قزوین، سمنان و کاشان اجرایی کردیم که از ابتدای سال ۹۹ در کل کشور نیز گسترش خواهد یافت. این طرح به ارتقای دانش و مهارت خانواده ها در خصوص سلامتشان کمک شایانی می کند.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: سطح بعدی، سطح اول ارائه خدمت است. در این سطح هم بخش دولتی، هم بخش خصوصی وجود دارد. طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، هر آنچه غیردولتی باشد، اعم از کارخانه ها، سازمان های مردم نهاد، خیّرین و غیره، بخش خصوصی محسوب می شوند.

تبریزی با بیان اینکه وزارت بهداشت برای اجرای بهتر برنامه پزشکی خانواده و پاسخگویی مناسب تر، به دنبال کنارهم قراردادن بخش های خصوصی و دولتی است، عنوان کرد: ۸۰ درصد مراجعه مردم در زمینه درمان سرپایی به بخش خصوصی و ۲۰ درصد به بخش دولتی است که این امر در قسمت بستری برعکس است و بخش دولتی پذیرای ۸۰ درصد بستری ها است.

لزوم مشارکت بخش خصوصی در اجرای برنامه پزشکی خانواده

وی خاطرنشان کرد: وقتی قرار است به مردم پاسخگو باشیم و در کنار آن نیز به ازای هر سه هزار نفر، یک پزشک لازم داشته باشیم، باید به سمت کمک گرفتن از بخش خصوصی برویم. بنابراین، برای اجرای هرچه بهتر برنامه باید همان سیاست ها و همان نظام در هر دو بخش حاکم باشد.
تبریزی افزود: تجربه های سایر کشورها نشان می دهد که اجرا و پرداختن به برنامه پزشکی خانواده به صورت گروهی بسیار بهتر از انفرادی است. برنامه پزشکی خانواده را باید به صورت مجموعه ای انجام داد.

تاکید بر تجمیع مطب های بخش خصوصی

وی بر تجمیع مطب های بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: تجمیع مطب ها برای ارائه خدمت که حدود ۸۰ تا ۱۵۰ هزار نفر را پوشش می دهند، منجر به افزایش مسئولیت پذیری، پوششِ مناسب تر برنامه، پاسخگویی بهتر، کاهش هزینه ها و بهره مندی بهتر مردم از برنامه می شود. زیرا برای مثال، به جای به کارگیری ۴۰ پزشک و یک منشی، هشت پزشک و یک منشی به کار گرفته می شوند. بر همین اساس، مجتمع های سلامت منطقه ای (RHC) نیز ایجاد خواهد شد.

تبریزی با اشاره به حل معضل پاره وقت بودن یا تمام وقت بودن پزشکان با تجمیع مطب ها افزود: در سطح سوم برنامه ارائه خدمات توسط بیمارستان ها و کلینیک های فوق تخصصی انجام می شود و در بین همه این سطوح نیز نظام ارجاع قرار دارد. پزشک خانواده نیز به عنوان محور این کار تیمی در مرکزیت برنامه خواهد بود.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با بیان اینکه در سیستم نظام سلامت ایران بیش از ۳۱ هزار بهورز، ۲۰ هزار و ۷۰۰ مراقب سلامت و ۱۲۶۰۰ پزشک فعالیت دارند، گفت: محوریت این افراد که کارشناسان تغذیه، روان، بهداشت حرفه ای، بهداشت محیط و غیره نیز در آنها حضور دارند، باید با متخصص پزشکی خانواده باشد تا بتواند این تیم را درست هدایت کند.

تبریزی با تاکید بر نقش محوری متخصصان پزشکی خانواده در برنامه پزشکی خانواده، افزود: از چهار سال پیش در ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی کشور متخصص پزشکی خانواده در کشور تربیت شده است.
رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، مشارکت با حوزه درمان و بیمه ها برای تدوین بهتر برنامه پزشکی خانواده را مورد اشاره قرار داد و گفت: تعاونی های بهداشتی درمانی که اکنون در برخی نقاط ایجاد شده اند، باید در تمام کشور ایجاد شوند، زیرا فرصت خوبی برای توسعه همکاری ها ایجاد می کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *