همه چیز درباره رشته اقتصاد بهداشت

در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت ، فارغ التحصیل این رشته موظف است تا عرصه‌های تولید، مصرف و سیاستگذاری سلامت را تحلیل نماید. به‌عبارتی فارغ التحصیلان این رشته موظف اند که ابزار و مفاهیم اقتصاد را در بازار سلامت به کار گیرند و آن را آموزش دهند. این رشته نیز مانند بسیاری از رشته‌های وزارت بهداشت دارای متقاضیان زیادی است که قصد دارند در کنکور ارشد این رشته شرکت نمایند. از جمله سوالات این داوطلبان در رابطه با رشته های مجاز برای کنکور ارشد اقتصاد بهداشت، زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت و زمان برگزای کنکور ارشد و نحوه انتخاب رشته و اعلام زمان تکمیل ظرفیت است. در ادامه این مبحث این سوالات را بطو کامل شرح خواهیم داد.

رشته های مجاز برای ارشد اقتصاد بهداشت ۱۴۰۰

رشته های مجاز برای ارشد اقتصاد بهداشت می‌توانند رشته‌هایی غیر از رشته‌های وزارت بهداشت نیز باشند. از آنجایی که علم پایه رشته اقتصاد بهداشت، رشته اقتصاد است. فارغ التحصیلانی که رشته آن‌ها اقتصاد یا مرتبط با آن است نیز مجاز به شرکت در کنکور ارشد این رشته هستند. لیست مدارک مجاز برای شرکت در کنکور رشته اقتصاد بهداشت به شرح زیر است.

مدارک مجاز برای ارشد اقتصاد بهداشت
رشتهمدارک مجاز
اقتصاد بهداشت۱-کارشناسی در یکی از رشته های گروه پزشکی
۲- اقتصاد
۳- علوم اقتصادی
۴- مدیریت
۵- مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
۶- حسابداری
۷- جامعه شناسی
۸- علوم اجتماعی
۹- مهندسی پزشکی
۱۰- دکترای عمومی گروه پزشکی
۱۱- دکترای حرفه ای دامنپزشکی
۱۲- مهندسی صنایع
۱۳ – کارشناسی و کارشناسی ارشد داروسازی خارج از کشور

زمان ثبت نام آزمون وزارت بهداشت

زمان ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت از تاریخ ۶ / ۱۲ / ۹۹ آغاز شده است و در تاریخ ۱۶/ ۱۲ / ۹۹ پایان می‌یابد. البته احتمال تمدید این تاریخ نیز وجود دارد. برای ثبت نام در کنکور ارشد وزارت بهداشت کافیست دفترچه راهنمای آن را دانلود نمایید و بر اساس این دفترچه راهنما نسبت به ثبت نام اقدام کنید. می‌توانید دفترچه راهنمای کنکور ارشد علوم پزشکی را از طریق لینک زیر دریافت کنید. برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد می‌توانید به سایت sanjeshp.ir مراجعه نمایید.

زمان برگزاری کنکور ارشد رشته اقتصاد بهداشت

زمان برگزاری کنکور ارشد رشته اقتصاد بهداشت سال ۱۴۰۰ تاریخ ۳۰ / ۲ / ۱۴۰۰ و تاریخ ۳۱ / ۲ / ۱۴۰۰ تعیین شده است. البته این آزمون قرار بود در تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار شود که تاریخ آن به ادیبهشت ۱۴۰۰ تغییر یافت. از همین رو بهتر است داوطلبان به‌ویژه پس از ثبت نام به‌صورت مکرر اطلاعیه های سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی را بررسی نمایند تا درصورت تغییر تاریخ برگزاری آزمون از آن مطلع شوند.

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد رشته اقتصاد بهداشت و انتخاب رشته

نتایج کنکور ارشد رشته اقتصاد بهداشت وزارت بهداشت بصورت دو مرحله‌ای اعلام می‌شود. در مرحله اول رتبه شما در کنکور ارشد اعلام خواهد شد. به‌عبارتی کارنامه داوطلب به همراه تصویری از پاسخ‌برگ او بر روی سایت مرکز سنجش پزشکی sanjeshp.ir در بخش “اعلام نتایج اولیه” قرار می‌گیرد. زمان اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد این رشته نیز از طریق سایت فوق و رسانه‌های معتبر غالباً بعد از گذشت یک ماه از برگزاری آزمون اعلام خواهد شد. پس از اعلام نتیجه اولیه فرصتی دو هفته‌ای در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد تا بتواند محل دانشگاه و گرایش مورد نظر خود را بر اساس اولویت انتخاب نماید. پس از اولویت بندی داوطلب باید نتیجه نهایی انتخاب‌های خود را در سایت سنجش پزشکی ثبت نماید. در مرحله بعد پس از بازه زمانی کوتاه محل دانشگاه و گرایشی که در آن قبول شده‌اید از طریق همین سایت اعلام خواهد شد.

تکمیل ظرفیت رشته اقتصاد بهداشت

تکمیل ظرفیت رشته اقتصاد بهداشت فرصتی دوباره است؛ برای اینکه داوطلبان بتوانند شانس خود را برای قبولی در این رشته پر متقاضی امتحان نمایند. زمان تکمیل ظرفیت، غالباً پس از اعلام نتایج کنکور ارشد علوم تغذیه اعلام می‌شود. داوطلبان در ابتدا باید دفترچه تکمیل ظرفیت را به دقت مطالعه نمایند سپس از بین رشته محل هایی که در این دفترچه راهنما ارائه شده است انتخاب رشته نمایند. 

مطالب مرتبط با رشته اقتصاد بهداشت