همه چیز درباره کنکور ارشد بهداشت محیط

رشته مهندسی بهداشت محیط یکی از رشته‌های بسیار مهم زیر مجموعه وزارت بهداشت است. در طول زندگی انسان بیماری‌های مختلفی بر اثر عواملی نظیر آب، هوا، خاک و … وارد بدن انسان می‌شوند. برای جلوگیری از تهدید سلامت انسان توسط این عوامل، نیاز است که آن‌ها را با استفاده از اصول مهندسی و عوامل زیست محیطی کنترل کرد. این امر سبب می‌شود تا تربیت نیروی متخصص در این زمینه ضرورت بیشتری بیابد. مهندسین بهداشت محیط دارای وظایف بسیاری هستند؛ از جمله این وظایف می‌توان به بررسی و کنترل آب آشامیدنی، نظارت بر آزمایشگاه‌های آب و فاضلاب، کنترل جوندگان و حشرات موذی و … اشاره کرد. همه این عوامل سبب می‌شوند تا علاقه‌مندان زیادی تمایل به ادامه تحصیل در این رشته داشته باشند. از همین رو در زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد معمولاً تب داغ پرسش های متداول در زمینه این رشته شروع می‌شود. برای مثال همواره این سوال پرسیده می‌شود که برای ارشد بهداشت محیط چی بخونم ؟ پاسخ این پرسش بسیار ساده است. چراکه وزارت بهداشت هر ساله منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته های زیر مجموعه علوم پزشکی را از طریق سایت مرکز سنجش پزشکی کشور اعلام می‌کند. یکی از این منابع نیز منابع کنکور ارشد بهداشت محیط است.
البته یکی دیگر از پرسش های مهم مطرح در رابطه با کنکور ارشد این رشته، رشته های مجاز برای ارشد بهداشت محیط است. رشته بهداشت محیط در مقطع کارشناسی ارشد به گرایش‌های مختلفی تقسیم می‌‌شود. به همین علت بسیاری از داوطلبان با داشتن مدرکی غیر از کارشناسی بهداشت محیط نیز می‌توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند. در ادامه این مطلب تلاش کرده‌ایم تا همه پرسش های شما را در رابطه با کنکور ارشد بهداشت محیط را پاسخ دهیم. در ادامه با مدارک مجاز برای شرکت در کنکور ارشد بهداشت محیط ، زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت و انتخاب رشته محل برای این آزمون ، تکمیل ظرفیت رشته بهداشت محیط و … صحبت خواهیم کرد.

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون ار شد بهداشت محیط ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱

رشته های مجاز برای شرکت در کنکور ارشد بهداشت محیط الزامی به داشتن مدرک لیسانس این رشته را ندارند. اما با هر مدرکی نیز نمی‌توان در آزمون ارشد بهداشت محیط شرکت کرد. برای شرکت در این آزمون داوطلب باید، حتماً مدرکی مرتبط با این رشته را داشته باشد. زیرا رشته بهداشت محیط از آن دست رشته‌هایی است که بدون داشتن الزامات اولیه نمی‌توان در آزمون ارشد آن شرکت کرد. در جدول زیر با رشته‌هایی که مجاز به شرکت در این آزمون هستند آشنا خواهیم شد. 

لیست رشته های مجاز برای شرکت در کنکور ارشد بهداشت محیط ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

گرایش  مدارک مجاز برای شرکت در آزمون ارشد بهداشت محیط
بهداشت محیط – سم شناسی۱- كارشناســی مهندســی بهداشــت محــيط
۲- مهندسی بهداشـت حرفـه ای
۳- مهندسی محیط زیست ( کلیه گرایشها)
۴- علوم محیط زیست ( کلیه گرایش ها )
۵- حشره شناسی ( گرایش های عمومی؛ پزشکی و کشاورزی)
۶- کشاورزی
۷- دفع آفات
۸- شیمی محض
۹- شیمی کاربردی
۱۰- زیست شناسی گرایش های عمومی و سلولی و مولکولی
۱۱- علوم آزمایشگاهی
۱۲ – گیاه پزشکی
۱۳ – سم شناسی
مهندسی بهداشت محیط – مدیریت پسماند۱- کارشناسی مهندسی بهداشت محیط
۲- مهندسی محیط زیست
۳- مهندسی عمران ( کلیه گرایش ها )
۴- مهندسی مکانیک ( کلیه گرایش ها )
۵- مهندسی شیمی ( کلیه گرایش ها )
مهندسی بهداشت محیط ۱- کارشناسی بهداشت محیط
۲ – مهندسی بهداشت محیط
۳- مهندسی محـيط زيسـت
۴- مهندسی بهداشـت حرفـه ای
۵- مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار
۶- مــديريت خــدمات بهداشــتی درمــانی
۷- شیمی محض
۸- شیمی کاربردی
۹- زیست شناسی
۱۰- زیست فناوری
مهندسی
بهداشت
محيط –
بهره
برداری و
نگهداری
از
تاسيسات
بهداشتی
شهری
۱- كارشناســی مهندســی بهداشــت محــيط
۲- مهندسی محـيط زيسـت
۳- مهندسی آب و فاضلاب
۴-  مهندســی آب
۵- مهندسی برق ( کلیه گرایش ها )
۶- شیمی
۷- مهندسی شیمی ( کلیه گرایش ها)
۸- مهندسی عمران (کلیه گرایش ها )
بهداشت محيط – بهداشت پرتوها۱- کارشناســی مهندســی بهداشــت محــيط
۲- فيزيک (تمام گرايشـها)
۳ – تکنولوژی پرتوشناسی
۴- تکنولوژی پزشکی هسته ای
۵- ایمنی صنعتی
۶- شیمی ( کلیه گرایش ها)

زمان ثبت نام آزمون ارشد وز ارت بهداشت

ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت از ۹۹/۱۲/۶ آغاز شده است و تا ۹۹/۱۲/۱۶ ادامه دارد. برای ثبت نام در این آزمون می‌توانید از طریق سایت sanjeshp.ir اقدام نمایید. بهتر است پیش از ثبت نام ” دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۰ ” را بطور کامل مطالعه کرده و پس از آن اقدام به ثبت نام نمایید.

زمان برگزاری کنکور ارشد و زارت بهداشت رشته بهداشت محیط

زمان برگزاری کنکور ارشد وزارت بهداشت سال ۱۴۰۰ تاریخ ۳۰ / ۲ / ۱۴۰۰ و تاریخ ۳۱ / ۲ / ۱۴۰۰ تعیین شده است. برگزاری آزمون ارشد بهداشت محیط نیز در همین تاریخ‌ها انجام خواهد شد. البته بهتر است پس از ثبت نام تاریخ برگزاری آزمون را بطور مرتب از طریق سایت سنجش پزشکی کشور بررسی نمایید. زیرا احتمال جابه جایی تاریخ برگزاری آزمون وجود دارد.

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد وزارت بهداشت و انتخاب رشته محل

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد وزارت بهداشت پس از برگزاری این آزمون از طریق سایت sanjeshp.ir اعلام خواهد شد. اعلام نتیجه آزمون به‌صورت دو مرحله‌ای است. همانند کنکور سراسری در مرحله اول کارنامه و رتبه و تراز داوطلب بر روی سایت قرار می‌گیرد. در این صورت اگر داوطلب مجاز به انتخاب رشته باشد، می‌تواند تعداد ۱۰۰ رشته محل را انتخاب نماید. سپس در نتایج ثانویه، براساس اولویت بندی شما رشته و محلی که داوطلب در آن قبول شده‌ است، اعلام خواهد شد. برای مثال شما در کنکور ارشد بهداشت محیط در گرایش پرتوها دانشگاه شیراز قبول خواهید شد.

تکمیل ظرفیت رشته بهداشت محیط

ممکن است شما در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت مجاز به انتخاب رشته شده باشید اما نتوانید در رشته محل های مورد نظر خود قبول شوید. با اعلام زمان تکمیل ظرفیت داوطلبان کنکور ارشد بهداشت محیط شانس دوباره پیدا می‌کنند تا در رشته محل مورد نظر خود قبول شوند. زمان تکمیل ظرفیت رشته بهداشت محیط معمولاً پس از اعلام نتیجه ثانویه اعلام خواهد شد. از همین رو اگر قصد شرکت در تکمیل ظرفیت رشته بهداشت محیط را دارید باید پس اعلام نتیجه نهایی به زمان اعلامی از سوی سازمان سنجش آموزش پزشکی کشور دقت نمایید. به محض اعلام زمان تکمیل ظرفیت از سوی این سازمان، تاریخ و دفترچه راهنمای تکمیل ظرفیت وزارت بهداشت در این مقاله قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط با کنکور ارشد رشته بهداشت محیط