همه چیز درباره کنکور ارشد آناتومی

داوطلبین کنکور ارشد رشته آناتومی یا علوم تشریحی تعداد زیادی از افرادی هستند که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند. این رشته یکی از مهم‌ترین رشته‌های علوم پایه است. اهمیت آشنایی با رشته آناتومی به قدری زیاد است که علاوه‌بر افرادی که به‌صورت تخصصی در این رشته تحصیل می‌کنند، سایر دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیز درس آناتومی و کتاب هایی مانند آناتومی گری ۲۰۲۰ ، آناتومی بالینی اسنل یا حداقل یک کتاب آناتومی عمومی را در طول تحصیل خود مطالعه می‌کنند. علاوه‌بر این، دانشجویان رشته آناتومی یا علوم تشریحی این رشته را به‌صورت تخصصی می‌آموزند. دانشجویان این رشته به مطالعه ساختمان بدن از طریق کالبدشناسی، بافت شناسی و جنین شناسی می‌پردازند. این دانشجویان درنهایت در پزشکی قانونی یا در شرکت های مرتبط با ساخت وسایل کمک آموزشی آناتومی و … مشغول به کار می‌شوند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد این رشته را دارند، اغلب سوال هایی را در رابطه با کنکور ارشد رشته علوم تشریحی مطرح می‌کنند. یکی از مهم‌ترین این سوال‌ها رشته های مجاز برای شرکت در آزمون ارشد رشته آناتومی است. در پی آن نیز اغلب سوالاتی، در رابطه با زمان برگزاری کنکور ارشد وزارت بهداشت ، زمان برگزاری آزمون و انتخاب رشته و به همین ترتیب سوالاتی درمورد زمان زمان اعلام نتایج کنکور ارشد رشته آناتومی و تکمیل ظرفیت آن پرسیده می‌شود. در ادامه پاسخ تمام سوالات مرتبط با کنکور ارشد رشته آناتومی پاسخ داده خواهد شد.

رشته های مجاز برای ارشد آناتومی ۱۴۰۰

رشته های مجاز برای ارشد آناتومی کدام است ؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت داوطلبانی که در مقطع کارشناسی در رشته آناتومی تحصیل کرده‌اند، برای شرکت در کنکور ارشد آناتومی نیز مجاز هستند. رشته علوم تشریحی یا همان آناتومی دارای سه گرایش کالبد شناسی، بافت شناسی و جنین شناسی است. علاوه‌بر داوطلبینی که در مقطع کارشناسی خود در رشته آناتومی یا علوم تشریحی تحصیل کرده‌اند، سایر داوطلبین نیز با مدارک کارشناسی رشته های دیگر می‌توانند در آزمون ارشد رشته آناتومی شرکت نمایند. رشته های مجاز برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد رشته آناتومی یا علوم تشریحی به شرح زیر هستند.

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون ارشد آناتومی علوم تشریحی ۱۴۰۰

گرایش مدارک مورد پذیرش رشته علوم تشریحی
علوم تشریحی۱- كارشناسی علوم تشريحی
۲- بافت شناسـی
۳- زيســـت شناســـی (كليـــه گرايشـــها)
۴- فيزيوتراپی
۵- اعضای مصـنوعی و وسـايل کمکی
۶-  ارتوپــدی فنــی
۷- کار درمانی
۸- گفتاردرمانی
۹-  تکنولوژی
۱۰- پرتودرمـانی
۱۱- تکنولــوژی پرتوشناســی
۱۲-  راديولــوژی
۱۳- شــنوايی شناســی
۱۴- پرســتاری
۱۵- مامــايی
۱۶- بينــايی ســنجی
۱۷- هوشــبری
۱۸-  تکنولــوژی اتاق عمل
۱۹-  علـوم آزمايشـگاهی
۲۰- علوم تغذیه
۲۱-  بهداشــت عمــومی
۲۲- فوریت های پزشکی
۲۳- مهندسی پزشکی
۲۴- باستان شناسی
۲۵- تربيــت بــدنی و علــوم ورزشــی ( کلیه گرایش ها )

زمان ثبت نام آزمون ارشد آناتومی

​ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت از ۹۹/۱۲/۶ آغاز شده است و تا ۹۹/۱۲/۱۶ ادامه دارد. برای ثبت نام در این آزمون می‌توانید از طریق سایت sanjeshp.ir اقدام نمایید. بهتر است پیش از ثبت نام ” دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۰ ” را بطور کامل مطالعه کرده و پس از آن اقدام به ثبت نام نمایید.

زمان برگزاری کنکور ارشد رشته علوم تشریحی

زمان برگزاری آزمون ارشد انفورماتیک پزشکی ۱۴۰۰ در تاریخ ۳۰ / ۲ / ۱۴۰۰ و تاریخ ۳۱ / ۲ / ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. البته این تاریخ یک مرتبه از تیر ماه به اردیبهشت ماه تغییر یافته است. باتوجه به شرایط کنونی کشور و عقب افتادن زمان ثبت نام این آزمون امکان تغییر مجدد زمان آن نیز وجود دارد. درصورت تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد علوم پزشکی تاریخ دقیق برگزاری آن در همین صفحه بروزرسانی خواهد شد. 

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد رشته آناتومی (علوم تشریحی) و انتخاب رشته

پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های علوم پزشکی ، نتایج این آزمون در تاریخ تعیین شده بر روی سایت سازمان سنجش و آموزش پزشکی کشور قرار می‌گیرند. زمان دقیق اعلام نتایج کنکور ارشد رشته آناتومی معمولا پس از برگزاری آزمون در تاریخ سی ام و سی و یکم اردیبهشت ماه از طریق سایت ” مرکز سنجش پزشکی کشور اطلاع رسانی خواهد شد. نتایج کنکور ارشد رشته علوم تشریحی طی دو مرحله اعلام می‌شود. در مرحله اول رتبه و تراز داوطلب اعلام  می‌شود و پس از آن داوطلب باید در زمان مقرر رشته محل خود را باتوجه به دفترچه راهنمایی که در همان زمان برای انتخاب رشته ارائه می‌شود، انتخاب نماید. هر داوطلب می‌تواند حدود ۱۰۰ رشته محل را انتخاب کند. در مرحله دوم اعلام نتایج کنکور ارشد رشته علوم تشریحی ، رشته و محل قبولی داوطلب اعلام خواهد. زمان اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد آناتومی ۱۴۰۰ در همین صفحه بروزرسانی می‌شود.

تکمیل ظرفیت رشته علوم تشریحی

تکمیل ظرفیت رشته آناتومی یا علوم تشریحی فرصتی دوباره است که غالباً پس از ثبت نام دانشجویان در دانشگاه و شهری که در آن قبول شده‌اند، در اختیار سایر داوطلبین قرار می‌گیرد که با توجه به تراز و رتبه اولیه نتوانسته‌اند در شهر مورد نظر خود قبول شوند. در زمان تکمیل ظرفیت این داوطلبین می‌توانند برای قبولی در رشته محل مورد نظر خود مجدداً درخواست دهند. 

مطالب مرتبط با رشته آناتومی