همه چیز درباره کنکور ارشد رشته اتاق عمل

رشته اتاق عمل یکی از رشته های زیر مجموعه علوم پزشکی است. این رشته هر ساله داوطلبین بسیار زیادی را به خود جذب می‌نماید و یکی از رشته‌های پرطرفدار علوم پزشکی است. کار فارغ التحصیلان این رشته کمک به اجرای یک عمل جراحی موفق است. در حقیقت این افراد به حصول نتیجه مطلوب در اتاق عمل بیمارستان کمک می‌کنند. فارغ التحصیلان رشته اتاق عمل به جراح کمک می‌کنند تا تمرکز بیشتری بر امر جراحی داشته باشد و از همین طریق نیز سبب می‌شوند تا نتیجه مطلوب‌تری در اتاق عمل حاصل شود. هرساله با نزدیک شدن کنکور ارشد وزارت بهداشت، داوطلبین بسیاری مایل به شرکت در آن هستند. بخش زیادی از این داوطلبین را نیز فارغ التحصیلان سایر رشته‌ها تشکیل می‌دهند. از همین رو در زمان‌های نزدیک شدن به آزمون ارشد اتاق عمل همواره بازار سؤالاتی نظیر رشته های مجاز برای کنکور ارشد اتاق عمل کدامند؟ زمان ثبت نام در آزمون ارشد اتاق عمل کی است، منابع آزمون ارشد اتاق عمل کدامند و … مطرح خواهند شد. پس از برگزاری این آزمون نیز سؤالاتی نظیر زمان اعلام نتایج رشته اتاق عمل، تاریخ تکمیل ظرفیت و … پرسیده می‌شود. باتوجه به مسائل این مقاله جامع را برای پاسخگویی به تمام این سؤالات آماده کرده‌ایم. 

رشته های مجاز برای ارشد اتاق عمل ۱۴۰۰

رشته های مجاز برای ارشد اتاق عمل ۱۴۰۰ کدامند؟ این سؤال یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که در رابطه با کنکور ارشد رشته اتاق عمل پرسیده می‌شود. همچنین این سؤال نیز به‌صورت مکرر پرسیده می‌شود که داوطلبان با چه مدرکی مجاز به شرکت در کنکور ارشد اتاق عمل هستند. زیرا همانطورکه می‌دانید بسیاری از داوطلبین این رشته فارغ التحصیلان رشته‌های دیگرند. از همین رو آشنایی با مدارک مجاز برای شرکت در کنکور ارشد اتاق عمل بسیار مهم است. در جدول زیر مدارک مجاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد اتاق عمل بر اساس آخرین تغییرات سازمان سنجش پزشکی کشور آورده شده‌ است.

لیست رشته های مجاز برای شرکت در کنکور ارشد اتاق عمل ۱۴۰۰

رشته امتحانی مدارک مجاز برای شرکت در آزمون ارشد اتاق عمل
اتاق عمل ۱- کارشناسی تکنولوژی اتاق عمل
۲- کارشناسی پرستاری
۳-کارشناسی هوشبری

زمان ثبت نام آزمون ارشد اتاق عمل

ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت از ۹۹/۱۲/۶ آغاز شده است و تا ۹۹/۱۲/۱۶ ادامه دارد. برای ثبت نام در این آزمون می‌توانید از طریق سایت sanjeshp.ir اقدام نمایید. بهتر است پیش از ثبت نام ” دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۰ ” را بطور کامل مطالعه کرده و پس از آن اقدام به ثبت نام نمایید.

زمان برگزاری کنکور ارشد رشته اتاق عمل

زمان برگزاری کنکور ارشد رشته اتاق عمل سال ۱۴۰۰ تاریخ ۳۰ / ۲ / ۱۴۰۰ و تاریخ ۳۱ / ۲ / ۱۴۰۰ تعیین شده است. البته این آزمون قرار بود در تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار شود که تاریخ آن به ادیبهشت ۱۴۰۰ تغییر یافت. از همین رو بهتر است داوطلبان به‌ویژه پس از ثبت نام به‌صورت مکرر اطلاعیه های سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی را بررسی نمایند تا درصورت تغییر تاریخ برگزاری آزمون از آن مطلع شوند.

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد اتاق عمل و انتخاب رشته

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد اتاق عمل و انتخاب رشته غالباً یک الی دو هفته پس از برگزاری آزمون از طریق سایت سنجش آموزش پزشکی‌ کشور sanjeshp.ir اعلام می‌شود. پس از شرکت در این آزمون می‌توانید با بررسی مرتب سایت فوق یا دنبال کردن رسانه‌های معتبر از تاریخ دقیق اعلام نتایج اطلاع یابید. نتیجه نهایی کنکور ارشد وزارت بهداشت طی دو مرحله اعلام می‌شود. در مرحله اول رتبه داوطلب به همراه تصویری از کارنامه وی که شامل درصدهای هر درس است، روی سایت قرار می‌گیرد. پس از آن نیز زمانی برای انتخاب رشته محل اعلام خواهد. داوطلبین می‌توانند در بازه زمانی اعلام شده با مراجعه به سایت سنجش آموزش پزشکی کشور رشته محل مورد نظر خود را باتوجه به اولویت خود انتخاب نمایند. در مرحله دوم اعلام نتایج، رشته و محل قبولی شما اعلام خواهد شد.

تکمیل ظرفیت رشته اتاق عمل

تکمیل ظرفیت رشته اتاق عمل فرصتی دوباره است، برای اینکه داوطلبان بتوانند شانس خود را برای قبولی در این رشته پر متقاضی امتحان نمایند. زمان تکمیل ظرفیت، غالباً پس از اعلام نتایج کنکور ارشد وزارت بهداشت اعلام می‌شود. داوطلبان در ابتدا باید دفترچه تکمیل ظرفیت را به دقت مطالعه نمایند سپس از بین رشته محل هایی که در این دفترچه راهنما ارائه شده است انتخاب رشته کنند.