همه چیز درباره ارشد آموزش بهداشت

ارشد آموزش بهداشت با این هدف در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود تا فارغ التحصیلان این رشته بتوانند بهداشت را در بین اقشار جامعه آموزش دهند و با ارتقا سطح آگاهی عمومی جامعه هزینه‌هایی که از درمان ناشی می‌شود را کاهش دهند. بطورکلی هدف از تدریس رشته آموزش بهداشت در دانشگاه‌ها تربیت افرادی متخصص، با هدف فرهنگ سازی در زمینه بهداشت در جامعه برای کاهش بیماری ها است. فارغ التحصیلان رشته‌های مختلفی می‌توانند در آزمون ارشد وزارت بهداشت شرکت کنند و در مقطع کارشناسی ارشد این رشته را دنبال کنند. هر سال با نزدیک شدن زمان ثبت نام کنکور ارشد علوم پزشکی ، سوالات زیادی در رابطه با زمان برگزاری کنکور ارشد وزارت بهداشت، تاریخ انتخاب رشته کنکور ارشد وزارت بهداشت، تکمیل ظرفیت و سایر مسائل مرتبط با این آزمون در ذهن دانشجویان ایجاد می‌شود. یکی از مهم‌ترین سوالات نیز در مورد مدارک مجاز برای شرکت در آزمون ارشد آموزش بهداشت است. در ادامه این مطلب تمامی سوالات فوق پاسخ داده خواهند شد و بطورکلی هر آنچه باید در مورد کنکور ارشد این رشته بدانید، بصورت یکجا و خلاصه برای آگاهی بیشتر دانشجو در این مقاله جمع شده‌اند.

رشته های مجاز برای ارشد آموزش بهداشت کنکور ۱۴۰۰

منظور از رشته های مجاز برای کنکور ارشد رشته آموزش بهداشت ، دانشجویان رشته‌هایی هستند که با مدرک لیسانس خود می‌توانند در کنکور ارشد این رشته شرکت کنند. این رشته‌ها تعدادی از رشته‌های مرتبط با آموزش بهداشت هستند که دانشجویان آن اطلاعات اولیه را برای شرکت در این آزمون دارند. از جمله این رشته‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مدارک مجاز برای شرکت در کنکور ارشد آموزش بهداشت
رشتهمدارک مجاز
آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت۱-کارشناسی بهداشت عمومی
۲- پرستاری
۳- مامایی
۴- مهندسی بهداشت محیط
۷- مهندسی بهداشت حرفه‌ای
۸- مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
۹- هوشبری
۱۰- مشاوره
۱۱- مردم شناسی
۱۲- علوم اجتماعی
۱۳- علوم تربیتی
۱۴- روانشناسی
۱۵- تکنولوژی اتاق عمل
۱۶- فناوری اطلاعات سلامت ( مدارک پزشکی)
۱۷- مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات

زمان ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۰

زمان ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت از تاریخ ۹۹/۱۲/۶ آغاز شد و تا تاریخ ۹۹/۱۲/۱۶ ادامه داشت. البته مهلت ثبت نام در این آزمون به درخواست داوطلبان تمدید شده است. فرصت مجدد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد از تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳ آغاز و در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۵ پایان می‌یابد. این فرصت مجدداً تمدید نمی‌شود از همین رو اگر قصد ثبت نام در کنکور ارشد رشته آموزش بهداشت را دارید، می‌توانید پس از مطالعه کامل دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت در این آزمون ثبت نام کنید.

زمان برگزاری کنکور ارشد علوم پز شکی

زمان برگزاری کنکور ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۰ تاریخ ۳۰ / ۲ / ۱۴۰۰ و تاریخ ۳۱ / ۲ / ۱۴۰۰ تعیین شده است. البته این آزمون قرار بود در تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار شود که تاریخ آن به ادیبهشت ۱۴۰۰ تغییر یافت. از همین رو بهتر است داوطلبان به‌ویژه پس از ثبت نام به‌صورت مکرر اطلاعیه های سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی را بررسی نمایند تا درصورت تغییر تاریخ برگزاری آزمون از آن مطلع شوند. درصورت تغییر زمان برگزاری این آزمون تاریخ جدید در همین صفحه اطلاع رسانی خواهد شد. 

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد رشته آموزش بهداشت و انتخاب رشته

اعلام نتایج کنکور ارشد رشته آموزش بهداشت به‌صورت دو مرحله‌ای و کاملاً مشابه کنکور سراسری است. در مرحله اول یعنی مرحله اعلام نتایج اولیه، رتبه و درصدهای دانشجو از طریق سایت sanjeshp.ir اعلام خواهد شد. نتایج اولیه نشان می‌دهد که دانشجو مجاز به انتخاب رشته شده است یا نه! درصورتی که دانشجو به انتخاب رشته مجاز شود؛ مهلتی در اختیار آن قرار خواهد گرفت تا رشته محل‌های مورد نظر خود را در سایت سنجش بر اساس اولویت انتخاب نماید. پس از انجام این کار طی یک زمان کوتاه نتایج ثانویه که شامل رشته محل قبولی دانشجو است از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش پزشکی کشور به دانشجو اعلام خواهد شد. 

تکمیل ظرفیت رشته آموزش بهداشت

تکمیل ظرفیت رشته آموزش بهداشت فرصتی دوباره است؛ برای اینکه داوطلبان بتوانند شانس خود را برای قبولی در این رشته پر متقاضی امتحان نمایند. زمان تکمیل ظرفیت، غالباً پس از اعلام نتایج کنکور ارشد آموزش بهداشت اعلام می‌شود. داوطلبان در ابتدا باید دفترچه تکمیل ظرفیت را به دقت مطالعه نمایند سپس از بین رشته محل هایی که در این دفترچه راهنما ارائه شده است انتخاب رشته نمایند. 

مطالب مرتبط با رشته آموزش بهداشت