• سه شنبه, ۸ مهر , ۱۳۹۹
 روش های کاهش درد پس از واکسن در کودک

روش های کاهش درد پس از واکسن در کودک

vaccine

سایت علوم پزشکی: مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریها معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی نیشابور اقدامات لازم پس از دریافت واکسن جهت کاستن درد در کودک را تشریح کرد.

دکترمحمد آذینی به خبرنگار وب­دا گفت: در شیر خوراران بعد ازشش ماهگی مصرف مقدارکمی مایعات شیرین پیش از واکسیناسیون یا بلافاصله بعد از آن یا مصرف شیر مادر ودر آغوش گرفتن کودک، صحبت با وی و نوازش آرام موضع توسط مادر می تواند درکاهش درد موثر باشد.

وی افزود: پیش از انجام واکسیناسیون نیز فشردن ملایم محل مورد نظر، خم نمودن نسبی آرنج برای واکسنهای بازو وچرخش ملایم ران به سمت داخل برای واکسنهایی که قرار است به ران تزریق شوند برای کاهش درد موثر است و بنا به نظر کمیته کشوری ایمن سازی، تجویز یک دوز استامینوفن (دوقطره به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) همزمان با تجویز واکسن ثلاث توصیه می شود و باید درصورت بروز تب یا بیقراری  همان دوز را به فاصله چهار ساعت تکرار شود.

دکتر آذینی گغت مرطوب نمودن محل تزریق واکسن با آب خنک و باد زدن یا دمیدن ملایم آن درتسکین درد موضعی موثر هستند اضافه کرد: طی ۲۴ ساعت اول استفاده از کمپرس آب سرد بر موضع در کاهش درد موثر وقابل توصیه است اما ازگذاشتن یخ باید اجتناب کرد. از آسپرین نباید استفاده گردد اما در شرایط خاص وبا مشورت پزشک ممکن است از بروفن نیز استفاده شود.

وی اضافه کرد: چنانچه درد وتورم بعد از ۲۴ ساعت اول ادامه داشته باشد انجام کمپرس گرم باحوله گرم ومرطوب با افزایش خونرسانی به موضع کمک کننده است اما توصیه می شود در مقاطع زمانی کوتاه انجام شود تا موضع صدمه حرارتی نبیند.

وی گفت: درعرض ۲ روز اول واکسیناسیون مصرف بیشتر مایعات یا تغذیه با شیر مادر وانجام ورزش های ملایم برای موضع موضع مربوطه مثل حرکات دوچرخه مانند برای رانها وکمی بالا قرار دادن موضع واکسینه شده نیز کمک کننده است. درنهایت نیز در صورت مشاهده هرگونه عوارض نامطلوب پس از ایمنسازی به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه شود.

مقالات مرتبط

1 نظر

  • سلام ممنون مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *